Jak zdobyć szklaną górę organizacji ?

Jak zdobyć szklaną górę organizacji, czyli co robić aby nie tłamsić ludzi i nie hamować rozwoju?

Podstawowe pytanie, na które próbują odpowiedzieć managerowie na całym świecie. Jednocześnie jest to tytuł książeczki, która wpadła mi ostatnio w ręce. Jest to poradnik a raczej antyporadnik dla managerów napisany przez Roberta Towsenda onegdaj szefa firmy AVIS, który wyprowadził te firmę na prostą w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie było wtedy telefonów komórkowych, smartfonów, komputerów i Internetu. Byłe te same problemy i pytania, które trawią organizacje i dziś. Jak zarządzać przedsiębiorstwem aby przynosiło zyski dziś i w przyszłości? Jak budować przewagę konkurencyjną? Skąd czerpać informacje na temat tego co warto zrobić? W co zainwestować? Kogo zatrudnić? Jak motywować pracowników? Jak kontrolować koszty? Gdzie są nasi potencjalni klienci i jak do nich dotrzeć?

Robert Towsend w swoim poradniku nie odpowiada na te pytania wprost. Podpowiada kilka ciekawych rozwiązań oraz próbuje rozprawić się z wieloma mitami organizacji. Jednakże to tym co mnie zainspirowało po lekturze to jeden fakt na który zwraca uwagę:

„To, co powinno się dziać w organizacjach, i co się naprawdę dzieje, są to dwie całkiem odrębne rzeczy, tak dalekie od siebie wzajem, jak tylko możliwe”.

Myślę, że w tym jednym zdaniu tkwi sedno pracy skutecznego managera i funkcjonowania skutecznej organizacji. Ciągła analiza realizowanych procesów, nie dlatego że to teraz modne ale dlatego żeby wyciągać wnioski jak daleko oddalamy się od naszych klientów i tego czego oni oczekują. Sceptyczne spojrzenie na struktury, systemy, ludzi i ich pracę oraz pomiar ich skuteczności. Badanie odchyleń. Ciągłe zadawanie sobie pytań: czy aby widzę organizację taką jaka jest naprawdę i  jakich narzędzi potrzebuję żeby to zobaczyć? To wg mnie istota zarządzania.

Osobiście uważam, ze nie ma idealnych, jedynie słusznych,  skutecznych rozwiązań, powszechnych do zastosowania dla wszystkich organizacji. To co w jednej firmie się sprawdziło, nie musi sprawdzić się w innej i innym czasie. Każda organizacja powinna wypracować swój model zarzadzania skupiony na realizacji własnego celu. Ważne aby rzeczywiście działać i zbliżać maksymalnie to co się dzieje do tego co powinno.

Na koniec ciekawostka. Poradnik  dla kapitalistycznych managerów Roberta Towsenda wydano w … komunistycznej Polsce.  Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1976 rok (sic!) nakład 30 000 egzemplarzy. Przełożył Stefan Bratkowski.

  1. Zygmunt Kleszcz

    …i ja,wtedy (lata 70-te!) mlody inzynier,przeczytalem te ksiazke z wypiekami na twarzy.Znakomity material,a tresci w niej zawarte pozostaly w mojej podswiadomosci do dzis.Bez zlosliwosci,Szanowny Panie Ministrze Glinski prosze tez przeczytac.
    Wiem,nie od razu Krakow zbudowno,
    ale zbudowano.Od czegos jednak trzeba do licha,zaczac!
    Z powazaniem,
    Zygmunt Kleszcz

Comments are closed.