Uruchomienie zmian

Codziennie managerowie myślą jak dotrwać do końca tygodnia, miesiąca, kolejnego zamówienia, zdobycia kolejnego klienta. Firma będzie wyglądać inaczej kiedy tylko ….. i w tym miejscu można wpisać w zasadzie dowolną frazę: zatrudnię pracowników, zwolnię pracowników, kupie maszynę, sprzedam zbędny majątek. Zaczniemy funkcjonować jak tylko uporamy się z tym problemem, wdrożymy ten program, ukończymy ten projekt. Niestety, a raczej na całe szczęście biznes realizowany jest tu i teraz. Nie można go odkładać na nie wiadomo kiedy. Zaakceptujmy to co dobre i skuteczne i przynosi nam profity, a resztę zmieniajmy. To ciągły proces, którego w dzisiejszych czasach nie da się uniknąć.

Jak zatem skutecznie uruchomić proces zmian?

Postaram się przedstawić to w kilku prostych krokach:

  1. Przyjrzyj się swojej organizacji. Ogląd sytuacji to pierwszy krok na drodze do zmiany. Zwróć uwagę na miejsce w którym się znajdujesz. Otoczenie organizacji. Ludzi z którymi pracujesz. Zaakceptuj miejsce w którym się znajdujesz. Mimo, że dziś może Ci się wydawać, że masz całą masę problemów, kłopotów, wyzwań to historia i droga organizacji przywiodła Cię do tego miejsca i po drodze było wiele sukcesów. To jest punkt wyjścia.
  2. Nazwij istotne obszary swojej organizacji. Mogą to być obszary funkcjonalne zgodne z obecną struktura organizacji ale też realizowane procesy czy też funkcje. Określ poziom satysfakcji dla każdego z nich. Wybierz te, z których funkcjonowania płynie najmniej satysfakcji – te warto zmienić na początek.
  3. Wyobraź sobie jak ten obszar powinien funkcjonować gdybyś chciał mu przydzielić 10 na 10 punktów. Niech nic Cię nie ogranicza. Brak ludzi, pieniędzy, innych zasobów. Zwizualizuj ten stan. My nazywamy to przygotowaniem Koncepcji Systemu. Ty możesz to nazwać jak chcesz – np. wizją przyszłości. Ważne aby wyobraźnia przeobraziła się w konkret – rysunek, opis, mapę. Stwórz plastyczną wizje przyszłości.
  4. Określ cel – stan i/lub miarę która podpowie Ci, że zmiana się dokonała. Teraz już wiesz do czego dążyć i czego się trzymać.
  5. Każda zmiana zaburza dotychczasowy układ. Przeobrażenie organizacji może wywołać niepokój – a raczej zawsze go wywołuje. Nawet zmiana na lepsze powoduje stres. Każda zmiana to podróż w nieznane. Łatwiej poradzić sobie z lękami jeśli się je nazwie. Dlatego komunikuj zamiar przeprowadzenia zmiany. Mów otwarcie o potrzebach organizacji i planach zmian. Poproś o wsparcie ludzi, którzy są Ci najbliżsi mentalnie i też rozumieją potrzebę zmian.
  6. Zastanów się nad wsparciem zewnętrznym. Czasem wsparcie osób z wewnątrz organizacji nie jest niewystarczające lub też po prostu go nie otrzymasz mimo werbalizacji pełnej współpracy. Nie zawsze wasze cele będą zbieżne. Wsparcie zewnętrzne to efektywna metoda wprowadzania zmian. Poszukaj osób /firm, które mają podobne doświadczenia i/lub udało im się dokonać tego, co chcesz osiągnąć.
  7. Stwórz plan. Nawet wielkie wyzwania stają się łatwiejsze do zrealizowania, jeżeli podzielimy je na mniejsze. Nie trzymaj się jednak planu zbyt kurczowo. Warto być elastycznym. Biznes to nie tylko realizacja harmonogramu. Bądź otwarty na to co przynosi życie bo czasem przynosi niespodziewane okazje.