Noworoczne postanowienia – jak wyznaczać cele na przyszłość

Okres noworoczny oznacza wysp nowych postanowień osobistych i biznesowych, celów, budżetów, targetów. Ten okres przynosi zawsze nadzieję, że nowy rok będzie lepszy niż poprzednie. To szansa na zmiany, pozytywne zwroty i dalszy rozwój. Zawsze obiecujemy sobie, że tym razem uda nam się zrealizować wszystkie postanowienia. Nie zawsze tak się dzieje. Co zrobić, żeby rzeczywiście tak się stało?

Przytoczę tu pewien fragment „Alicji z Krainy Czarów” Lewisa Carolla, z którego korzystam na moich szkoleniach:

Podczas podróży w głąb króliczej nory Alicja spotyka kota z Cheshire i pyta go o drogę

– Czy mógłbyś mi łaskawie powiedzieć w którą stronę mam pójść?

– Zależy to w dużym stopniu od tego, w która stronę zechcesz pójść – powiedział kot

– Nie zależy mi na tym, w którą stronę – powiedziała Alicja

– Więc nie ma znaczenia, w która stronę pójdziesz – powiedział kot

 

Jeśli nie wiemy, w którą stroną chcemy pójść, jeśli nie wiemy co chcemy zrobić, jeśli nie wiemy co chcemy osiągnąć to nie będzie miało znaczenia co zrobimy czy też czego nie zrobimy.

Jak podaje Scott Reed „Ten jeden krok, wybranie celu i trzymanie się go, zmienia wszystko”.

Jednak potrzeba czegoś więcej. Nasz umysł potrzebuje bardzo konkretnych wskazówek. Ogólniki typu: „Chciałbym więcej zarabiać” albo „Chciałbym mieć więcej klientów”, są tylko życzeniami, z którymi nie bardzo wie co zrobić. Aby skutecznie realizować nasze zamierzenia nasz umysł potrzebuje bardzo mocnych konkretów. W innym przypadku nie będziemy wiedzieli jakich użyć sił i środków aby to osiągnąć. Konieczne zatem jest odpowiedzenie sobie na kilka pytań:

  1. Czego konkretnie chcemy ? – cel określa kierunek w którym będziemy podążać
  2. W jakim czasie chcemy to osiągnąć? – termin jest ważny – motywuje nas do działania, zbyt krótki uznamy za nierealny i demotywujący , zbyt długi również – będzie nas rozleniwiać i oczywiście musi się odnosić do możliwości osiągnięcia.
  3. Co dla nas to oznacza? – jakie korzyści osiągniemy, jakie zrealizujemy potrzeby, dlaczego chcemy to osiągnąć?
  4. Po czym poznasz, że już osiągnąłeś cel? – jakie wskaźniki będą dowodem osiągnięcia celu, jaki będzie efekt, który chcesz osiągnąć – jaką miarą będziemy to mierzyć?

Steve Grounds mówi:,” pracuj nad sprecyzowaniem celów, które chcesz osiągnąć. Określ dlaczego i kiedy chcesz je osiągnąć. Im dokładniej określisz cel, tym większa szansa, że go zrealizujesz.”

Przy celach, których osiągnięcie wymaga czasu dobrym pomysłem będzie rozrysowanie i zapisanie wszystkich głównych etapów. Zacznij od celu, oznacz go jako start. Następnie zakreśl metę, i wpisz efekt, czyli zrealizowane potrzeb, korzyści i oczekiwane wskaźniki. Potem na drodze od startu do mety rozrysuj główne kroki które należy wykonać. Na koniec bardzo konkretnie ustal za pomocą jakich środków i działań zrealizujesz każdy z etapów prowadzących do mety i co ważne jakie będą efekty poszczególnych etapów – cele cząstkowe.

Przytoczę tu maksymę Henrego Forda: „Żadne zadanie nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz je na mniejsze podzadania”.

Pomocnym jest wtedy pytanie: Czego potrzebuję żeby zrobić kolejny krok?

I na koniec bardzo ważne. Gdy tylko skończysz plan realizacji celu (działania, priorytety, kolejność wykonania, daty ukończenia), podejmij natychmiast działanie. Wykonaj chociaż jedno zadanie lub zacznij je. W ten sposób jeszcze mocniej utwierdzisz się w przekonaniu, że ten cel jest dla Ciebie ważny i słuszny.