Publikacje

    Ujarzmić fabrycznego potwora - Nieznana wartość produkcji w toku

    Grzegorz Kucia, Grzegorz Skowronek, Production Manager Nr3(15)

    Dziś nietypowo, chcielibyśmy poruszyć temat zarządzania produkcją, ale nie od strony szefa produkcji czy menadżera utrzymania ruchu, ale uwaga - od strony księgowości i zarządzania finansami.

    Sytuacja z życia wzięta. Główna Księgowa dużej firmy produkcyjnej  spotyka na korytarzu biurowca firmowego szefa produkcji i prosi go o pilne rozliczenie miesiąca i jakieś zaległe dokumenty RW.

    Więcej...

    1001001001 pytań o IT. Czarna dziura i problem bilokacji

    Niedawno na jednej z konferencji zadaliśmy pytanie uczestnikom – menedżerom produkcji jakie są ich największe problemy. Mieliśmy wiele odpowiedzi, każdy chciał się podzielić swoimi kłopotami. Jeden z menedżerów wyznał nam, że największym jego problemem jest… brak możliwości bilokacji i klonowania oraz występująca czarna dziura. Ze wszystkim innym problemami daje sobie radę doskonale. Wywołał tym oświadczeniem salwę śmiechu. Ale jemu wcale do śmiechu nie było. Był szczerze zmartwiony tym faktem. Poprosiliśmy go o wyjaśnienie dlaczego to jest jego największe zmartwienie. Chcielibyśmy podzielić się z Wami tą opowieścią i naszymi wnioskami. Historia jaką nam opowiedział była następująca:

    Więcej...

    Czujny obserwator zdarzeń. Przyszłość systemów MES

    „…w warunkach coraz większej zmienności produkcji, coraz krótszych serii, powinniśmy się skupić na tym, aby lepiej reagować na zakłócenia…”

    O tym jak to robić i o przyszłości systemów MES, Grzegorz Skowronek i j ja rozprawiamy w artykule pt.: „CZUJNY OBSERWATOR ZDARZEŃ  - Przyszłość systemów MES”, który ukazał się w najnowszym numerze (13) czasopisma Production Manager.

    Więcej...

    Widok z technologicznego ogona. Automatyzacja procesów decyzyjnych i planistycznych

    To już nie jest tak, że nadchodzi moment, w którym możemy przegapić szansę na to, aby stać się bardziej konkurencyjnymi i innowacyjnymi – ten moment już trwa. Niektóre inwestycje i decyzje polskich przedsiębiorców są już spóźnione i nieadekwatne do sytuacji. Jednak tylko od nas zależy, czy jako rynek będziemy wlec się w ogonie i próbować dogonić największych graczy, czy też wykorzystamy szansę i sami staniemy się wielcy.

    Razem z Grzegorzem Skowronkiem z UiBS,  chcielibyśmy zwrócić uwagę na 3 zjawiska, które obecnie dotykają procesy produkcyjne i będą mieć kolosalne znaczenie dla rozwoju polskich przedsiębiorstw.

    Więcej...

    WITAJ W ŚWIECIE INSTARYNKU. Odpowiedź na customizację produkcji.

    Żyjemy w erze natychmiastowej komunikacji. Wydarzenia, informacje i wyzwania pojawiają się w ułamku sekund. Jako konsumenci zachowujemy się inaczej niż jeszcze kilka lat temu. Jesteśmy z jednej strony bardziej zmienni, z drugiej bardziej świadomi i wymagający. Nie dość, że bez przerwy wymieniamy się informacjami z innymi, to jeszcze oczekujemy tego samego od firm. Oczekujemy ich większego zainteresowania i ich natychmiastowej reakcji. Nie dość, że w czasie rzeczywistym chcemy i mamy dostęp do naszych znajomych, wiadomości, sklepów i biur podróży, to również możemy, zamówić transport, jedzenie, w zasadzie dowolną usługę i dowolny produkt. Nasze zamówienie będzie natychmiast przyjęte do realizacji i od razu dowiemy się kiedy zostanie wykonane. Co więcej w każdym momencie możemy sprawdzić na jakim etapie jest jego realizacja. To jest wygodne. Przyzwyczailiśmy się do takiego postępowania. Dziś również tego samego wymagamy od producentów. Nie interesuje nas, że proces produkcyjny jest skomplikowany i długotrwały. Nie interesuje nas, że abyśmy otrzymali nasze wymarzone, skonfigurowane dla nas, indywidualnie wykonane, niepowtarzalne krzesło to najpierw musi wyrosnąć drzewo, następnie zostać pocięte, drewno musi leżakować, a projektant musi je zaprojektować w myśl naszych wymagań zanim trafi na linię produkcyjną.

    Więcej...

    Fabryka-robot Święty Graal produkcji. Nowy paradygmat zarządzania - jak być 4.0

    Przemysł 4.0 to nowy paradygmat zarządzania produkcją. Dzięki rozwiązaniom Inteligentnej fabryki łatwiej zarządzać produkcją, można rozwiązać problemy planistyczne, poprawić produktywność, poprawić wykorzystanie zasobów i elastyczność produkcji oraz skrócić czasy międzyoperacyjne, a także zmniejszyć produkcję w toku. Smart Factory pozwala szybciej, efektywniej, masowo produkować jednostkowe, zindywidualizowane produkty. Brzmi jak Święty Graal managerów produkcji. Jak go znaleźć? Kiedy „zwykła” fabryka staje się inteligentna? Jak być 4.0 w realiach polskiej fabryki? Jak być Smart?

    W najnowszym numerze Production Manager'a znalazł się artykuł na ten temat, który napisałem razem z Grzegorzem Skowronkiem po tytułem "Fabryka-robot Święty Graal produkcji. Nowy paradygmat zarządzania - jak być 4.0"

    http://www.production-manager.pl/pm-nr42017-promo/

    Życzę ciekawej lektury.

    Więcej...

    MOBILNE STEROWANIE FABRYKĄ Menedżer w erze IoT

    Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym numerze Production Manager'a (Nr 3(9) czerwiec – lipiec 2017) artykuł, który napisałem wspólnie z Grzegorzem Skowronkiem.

    Największe korzyści z wykorzystania systemów mobilnych (dzięki szybkiemu przepływowi informacji, skróceniu procesów oraz eliminacji błędów) mają menedżerowie produkcji, planiści oraz służby utrzymania ruchu.
    Rozwiązania mobilne sprawiają, że sami możemy wybrać rodzaj dostępnych danych oraz sposób zdalnego sterowania produkcją. W dzisiejszych czasach słowo „mobilność” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Powszechny dostęp do Internetu oraz rozwój urządzeń mobilnych zmieniły zasady komunikacji społecznej, spowodowały powstanie nowych gałęzi przemysłu i modeli biznesowych. Coraz trudniej wyobrazić sobie pracę bez urządzenia z dostępem do Internetu.
    Bycie on-line jest oczywiste.

    Cały tekst dostępny jest w zakładce Zarządzanie na śniadanie BLOG

    http://getmore.com.pl/index.php/2017/06/mobilne-sterowanie-fabryka-menedzer-w-erze-iot/

    Więcej...

    Mapowanie strumienia wartości w procesach

    Potocznie przyjęło się szukać przewag konkurencyjnych w technologii, niskich kosztach płac czy zbudowanej marce, dostępie do kapitału czasem lokalizacji. Mówi się, że przewagę konkurencyjną osiągają pionierzy na danym rynku lub wcześni naśladowcy. Czy to prawda?

    Więcej...

    Maszyna stwarza mniejsze niebezpieczeństwo niż człowiek

    Zapraszam dziś do lektury publikacji "Bezpieczeństwo w przemyśle”. Wydanie prasowe znajdziecie w dzisiejszej edycji dziennika "Rzeczpospolita", a wszystkie treści w rozszerzonej wersji online na stronie: www.poradnikbiznesu.info

    Poniżej publikuję wywiad jakiego udzieliłem tej publikacji

    Maszyna stwarza mniejsze niebezpieczeństwo niż człowiek

    *- Opinie ekspertów są podzielone w kwestii oceny skali obecnej rewolucji
    przemysłowej. Pana zdaniem, tzw. Przemysł 4.0, osiągnie skalę poprzednich
    rewolucji, będzie powszechny i nieunikniony?*

    Wzrastające w przemyśle wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, Internetu Rzeczy, automatyzacji, robotyzacji jest widoczne od lat.  Manuel Castells, pracujący w stanach zjednoczonych hiszpański socjolog, już kilkanaście lat temu pisał o wyłaniającym się nowym paradygmacie zarządzania - przedsiębiorstwie sieci.  Ten proces narasta. Jego skala i zasięg na świecie stał się tak duży, że trzeba było to zjawisko jakoś nazwać stąd Industry 4.0, Smart Factory, Internet of Things itd. Przemysł 4.0, to postępująca integracja ludzi i maszyn.

    Więcej...

    Dlaczego zarządzanie produkcją nie jest proste – informatyczne narzędzia wspomagające zarządzanie produkcją okiem praktyka

    W miniony wtorek 05.04.2016 odbyło się w Katowicach niezwykłe spotkanie profesjonalistów związanych z zarządzaniem produkcją - Konferencja Inteligentne Fabryki w praktyce. Prawie 100 osób z 30 firm dyskutowało o wyzwaniach jakie dzisiaj stoją przed zarządzającymi produkcją. Miałem również i ja swój udział w tej dyskusji.  Poproszono mnie o ocenę przydatności i ograniczeń narzędzi informatycznych stosowanych w zarządzaniu produkcją ze swojego punktu widzenia  - jako osoby która zawodowo zajmuje się optymalizacją procesów i poprawą efektywności organizacji. Poniżej prezentuję tekst mojego wystąpienia. Ciekawy jestem Waszych reakcji.

    Więcej...

    System nie dla każdego

    W bieżącym numerze kwartalnika KAIZEN ukazał się mój artykuł pt "System nie dla każdego - Czym są systemy APS (Advanced Planing and Scheduling System) i do czego służą?"

    Pierwsze rozwiązania typu APS powstały ponad 30 lat temu jako odpowiedź na zapotrzebowanie biznesu na narzędzie dzięki któremu można by optymalizować plany produkcyjne, wykonywać symulacje, podejmować właściwe tzn. optymalne decyzje dotyczące obciążenia zasobów, a tym samym kosztów produkcji. Systemy APS jako systemy planistyczne dają możliwość wytworzenia planów przez cały proces począwszy od zlecenia od klienta poprzez poszczególne fazy produkcji aż do zleceń zakupu surowców. Wykorzystuje się w nich metody harmonogramowania działalności z obliczaniem obciążeń zasobów produkcyjnych, uwzględnieniem ograniczeń zdolności produkcyjnych oraz ograniczeń dostępności zasobów. Po dokonaniu wstępnego planowania do modelu wprowadzane są informacje o ograniczeniach wynikających ze zdolności produkcyjnych i dostępności innych zasobów, czy też ograniczeniach występujących w dystrybucji. System pokazuje zlecenia produkcyjne, zlecenia transportowe i dostawy, uwzględnia priorytety realizacji zleceń, opóźnienia i zaległe zlecenia. Do optymalizacji generowanych planów wykorzystuje się programowanie matematyczne, algorytmy ewolucyjne, programowanie z ograniczeniami oraz symulację. Powstanie systemów APS było istotnym przełomem w zarządzaniu produkcją. W końcu można było stosunkowo prosto „zobaczyć” jak w przyszłości powinna wyglądać produkcja aby z jednej strony wykonać zamówienia klientów, a z drugiej optymalnie zaplanować zasoby. W większości przedsiębiorstw na świecie, które wdrożyły systemy APS znacząco ograniczono koszty produkcji. Rzeczywiście w wielu przedsiębiorstwach systemy typu APS skutecznie wspierają zarządzanie produkcją. Jednak nie w każdym - wydawałoby się, że ponad 30 lat doświadczeń i rozwoju powinno przełożyć się na wzrost skuteczności i funkcjonalności tych rozwiązań. Ale tak nie jest.

    Więcej...

    Zarządzanie produkcją jest proste

    Pod takim tytułem ukazał się mój artykuł w ostatnim, wrześniowym Magazynie Przemysłowym. Zarządzanie produkcją bowiem naprawdę może być proste i satysfakcjonujące. Oczywiście pod warunkiem używania odpowiednich narzędzi. Postępujący w ostatnich latach gwałtowny rozwój narzędzi informatycznych w różnych dziedzinach życia w końcu trafił do przemysłu, który do tej pory był traktowany przez firmy informatyczne jak dojna krowa – mało ryczy, a dużo mleka daje. Wielkie firmy informatyczne niewiele sobie robiły z rzeczywistych potrzeb i oczekiwań zarządzających produkcją wmawiając im, że się nie da albo że nie można inaczej. Brakowało systemów decyzyjnych opartych na analizie w czasie rzeczywistym rzeczywistych danych. Ale to się zmienia. I o tym piszę w moim artykule.

    Więcej...

    Synchronizacja logistyczna

    W magazynie Kaizen właśnie ukazał się artykuł, którego jestem współautorem (razem z Krzysztofem Fieglerem) na temat synchronizacji logistycznej, Just-in-Time oraz tego jak IPOsystem radzi sobie z  tymi wyzwaniami. Poniżej tekst artykułu. Zachęcam do lektury i komentarzy.

    Więcej...

    Strażnik procedur

    Czy system informatyczny może wspierać Lean Management? Zachęcam do lektury artykułu na ten temat jaki napisałem razem z Krzysztofem Fieglerem Członkiem Zarządu UIBS Teamwork na temat IPOsystemu jako wsparcia Lean Management. Artykuł  ukazał się w bieżącym numerze kwartalnika KAIZEN.

    Więcej...

    Jakość w przemyśle lotniczym to bezpieczeństwo pasażerów

    Z satysfakcją chciałbym przytoczyć artykuł jaki napisałem razem z Krzysztofem Fieglerem Członkiem Zarządu UIBS Teamwork na temat kontroli jakości w przemyśle lotniczym. Artykuł  ukazał się w bieżącym, lutowym numerze Magazynu Przemysłowego.

    Jakość w przemyśle lotniczym to bezpieczeństwo pasażerów

    Więcej...