Zarządzanie na śniadanie – BLOG

  Zima zaskoczy drogowców?…już nie, przynajmniej w Opolskim

  Z dużą przyjemnością przedstawiam kolejne
  referencje zadowolonego klienta.

  Przez ostatnie 7 miesięcy miałem okazję
  współpracować ze spółką EKO-PROBUD firmą z branży drogowej, projektując i
  wdrażając rozwiązania zarządcze.

  Projekt nie był 
  łatwy, bo niełatwa to biznes, a i klient wymagający.

  Czasem trzeba było pójść na ustępstwa… jak to
  dyplomatycznie ujął  Prezes firmy…” Szczególnie cenimy sobie(…) otwartość na
  dostosowanie projektu do naszych potrzeb”
  .

  Tym bardziej cieszy opinia,
  że „(…)efekty,(…) całkowicie spełniły
  nasze oczekiwania”.

  Ekipie EKO-PROBUDU życzę dalszych sukcesów, a wszystkich chcących poznać i uaktywnić drzemiący we w własnych organizacjach potencjał, zapraszam do współpracy.

  PS.
  Słuchajcie, drogowcy zawsze są perfekcyjnie przygotowani na nadejście zimy.
  Miejmy nadzieję, że będą się mogli tej zimy wykazać

  Więcej...

  Czy dzisiejsze wyzwania zarządzania są inne niż menedżerów 20, 30 , 40 lat temu? Refleksje po spotkaniu w Katowicach

  Trafność decyzji biznesowych – dane, procesy, automatyzacja i psychologia

  Pod takim hasłem odbyło się w grudniu ubiegłego roku spotkanie Klubu Dyrektorów Finansowych w Katowicach. Organizatorom dziękuję za zaproszenie.  Iwona Bartczak, Bartosz Radziszewski bardzo profesjonalnie moderowali dyskusję.  Miało być o danych, procesach i automatyzacji i psychologii. Bardzo ciekawą dyskusję zdominowały psychologiczne aspekty podejmowania decyzji. Aż chciałby się to podsumować stwierdzeniem - ”cóż … życie”.

  Więcej...

  Bezpłatna kompleksowa analiza systemowo operacyjna

  Szanowni Państwo,

  w zamian za możliwość wykorzystania case study w materiałach naukowych, promocyjnych i szkoleniowych (oczywiście bez podawania nazw firmy) mamy do zaoferowania

  3 bezpłatne analizy systemowo operacyjne.

  Więcej...

  Trafność decyzji biznesowych – dane, procesy, automatyzacja i psychologia

  Pod takim hasłem odbędzie się najbliższe spotkanie przygotowane przez Klub Dyrektorów Finansowych "Dialog" www.kdfdialog.org.pl w ramach programu Digital Finance Excellence www.dfe.org.pl, w Katowicach 11.12.19 Rejestracja https://lnkd.in/gx3Mrns Porozmawiamy o: wartości z automatyzacji procesów dla pozyskania wartościowej informacji zarządczej, automatyzacji procesów decyzyjnych i planistycznych w firmie produkcyjnej, ryzykach nieprawidłowego raportowania, raportowania na podstawie błędnych czy niewłaściwych danych czy błędnej interpretacji przesyłanych danych, psychologicznych uwarunkowania podejmowania decyzji. Będzie też o rosnących kosztach, wydajności, poszukiwaniach przewag konkurencyjnych. Będą też interesujący uczestnicy, którzy jak zawsze na spotkaniach Klubu Dyrektorów Finansowych wniosą ciekawe spostrzeżenia do dyskusji.

  Serdecznie zapraszam

  Więcej...

  1 000 000

  Słuchajcie podsumowałem właśnie mój arkusz pracy za maj i okazało się, że przejechałem samochodem właśnie 1 mln km  (słownie: jeden milion kilometrów) do moich Klientów

  Więcej...

  System zarządzania powinien być jak szwajcarski zegarek, a nie jak szwajcarski ser

  Zapraszam na konferencję dla managementu produkcji z cyklu Production Management Day organizowaną przez czasopismo Production Manager pod hasłem „Era rozproszonej władzy”, a w szczególności zapraszam na moje wystąpienie:

  „System zarządzania powinien być jak szwajcarski zegarek, a nie jak szwajcarski ser”

  Więcej...

  Referencje z Bateko

  Chcę podzielić się z Wami otrzymanymi referencjami od Jurka Króla z firmy Bateko. Nikt jeszcze tak lakonicznie i celnie nie spuentował najważniejszych wartości, którymi się kierujemy w swojej pracy:

  opinia Bateko

  Najtańsza energia dla Twoich urządzeń to motto specjalistów z BATEKO www.bateko.pl . Wymyślili i z powodzeniem sprzedają wiele rozwiązań, które pomagają obniżyć koszty energii baterii trakcyjnych.

  W przypadku usługi serwisu hybrydowego - Battery Care System, klient płaci tylko za odzyskane amperogodziny (nie ma efektu - nie ma kosztów) oraz pokrywa koszty konserwacji i naprawy baterii trakcyjnej. Efekt – nawet 3 krotne wydłużenie czasu pracy baterii.

  Battery Care System to również kompletne maszyny do serwisowania hybrydowego baterii trakcyjnych, które również sprzedają.

  A wszystko to wsparte nowoczesnym oprogramowaniem działającym w czasie rzeczywistym. Internet Rzeczy w praktyce.

  Jerzy Król Prezes Zarządu Bateko to prawdziwy innowator. Dziękuję Ci Jurku za referencje i ciepłe słowa. Bardzo się cieszę, że dalej razem pracujemy.

  Więcej...

  „Potrzebujecie i szukacie pracowników? Ale czy na pewno ich potrzebujecie? Suplement

  Otrzymałem bardzo ciekawy komentarz pod postem pt. „Potrzebujecie i szukacie pracowników? Ale czy na pewno ich potrzebujecie?”. Moja odpowiedź urosła do większego tekstu dlatego postanowiłem upublicznić ją jako odrębny post:

  Komentarz Pana "Waldka" (Mistrza montażu):
  W pełni się z Panem zgadzam. Pracuję w firmie z podobnymi problemami. Jednak uważam, że zamiast iść w tak nowoczesną technologię jak zautomatyzowane roboty, można byłoby najpierw wyposażyć pracowników w podstawowe sprzęty niezbędne do pracy. Spory problem jest również z transportem wewnętrznym oraz z zarządzaniem na poziomie montażu, co powoduje "znikanie" gotowych detali. A jak Pan się odniesie do tego, że pracownik musi wykonać od nowa ginące detale, do tego musi walczyć o narzędzia do pracy oraz wykonywać masę nieprzewidzianych czynności, aby skończyć zlecenie, na które z góry ma przewidzianą i narzuconą ilość roboczogodzin. A wszystko to po to, by dostać jakąkolwiek wypłatę.

  Więcej...

  Potrzebujecie i szukacie pracowników? Ale czy na pewno ich potrzebujecie?

  Sprawdziliście, czy aby nie macie jeszcze rezerw w organizacji? I czy wiecie na pewno, że szukacie ludzi o właściwych kompetencjach?

  Podzielę się z Wami swoimi przemyśleniami na temat. Co raz więcej firm, managerów narzeka, że nie może znaleźć ludzi. Zaczyna brakować rąk do pracy. Firmy z tego powodu nie mogą się rozwijać, cierpią klienci przez opóźnienia w kontraktach i widać już presję na koszty pracy.

  Więcej...

  Zarządzanie prze wiedzę – droga do fabryki jutra

  Nie może tam Was zabraknąć....

  Zarządzanie prze wiedzę – droga do fabryki jutra.

  Pod takim hasłem odbędzie się 21.11.2017 w Warszawie konferencja organizowana prze wydawcę czasopisma Production Manager. Ponownie praktycy zarządzania produkcją będą mogli wymienić się wiedzą i doświadczeniem.

  Więcej...

  Mądry Polak po szkodzie? Kilka słodko-gorzkich refleksji po ostatniej konferencji.

  „Kiedy zarządzanie to kwestia przetrwania”. Pod takim hasłem odbyła się w ubiegłym tygodniu konferencja z cyklu Production Manager Meetings. Ponad 300 managerów produkcji spotkało się aby dowiedzieć się o trendach w zarządzaniu produkcją, nowoczesnych narzędziach, robotach, systemach zarządzania i stosowanych podejściach. Świetny czas i świetni dyskutanci. Kilkadziesiąt indywidualnych rozmów na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Rozmówcy dzieli się swoimi problemami i wyzwaniami, opowiadali o swoich sposobach na rozwiązanie prezentowanych problemów. Osobiście konferencję uważam za bardzo udaną. Wiele ciekawych kontaktów i znajomości. Warto takie konferencje robić i warto na nich bywać. I na tym mógłbym zakończyć podsumowanie tego bardzo udanego wydarzenia. Tylko gdzieś w środku pozostał pewien niedosyt. Pewna igła, która boleśnie dawała o sobie znać i trudno jej się było przebić do świadomości. Może to hasło przewodnie konferencji nie dawało mi spokoju.

  Dlatego postanowiłem się z Wami podzielić kilkoma gorzkimi refleksjami.

  Więcej...

  Gdy zarządzanie to kwestia przetrwania

  „Gdy zarządzanie to kwestia przetrwania”. Jakże mi bliskie stwierdzenie. Od lat pracując z wieloma firmami widzę jak wielki wpływ na wyniki ma jakość zarządzania. Pod takim hasłem właśnie już w najbliższy wtorek  26.09.2017 odbędzie się kolejna konferencja z cyklu Production Manager Meetings w Katowicach. Hotel Novotel Centrum Al. Roździeńskiego 16. Start godzina 08:30. Już ponad 300 osób potwierdziło swoją obecność. Bądź tego dnia z nami.

  Tematyka:

  Przemysł 4.0 – nowy paradygmat zarządzania produkcją

  Optymalizacja i inteligencja w procesach nowoczesnej produkcji

  Budowa samodoskonalącej się organizacji

  Mobilność biznesu firmy produkcyjnej

  Nie zabraknie również opowieści o elektrycznych samochodach, robotach, automatach i Internecie Rzeczy

  http://www.konferencje.production-manager.pl/

  Więcej...

  Co wyróżnia managera, kierownika od zwykłego pracownika?

  Niedawna dyskusja z jednym z moich partnerów biznesowych skłoniła mnie do zastanowienia się nad tym pytaniem.

  Czy kierownik jest kierownikiem wtedy, kiedy ma to napisane na wizytówce? Czy wtedy, kiedy ma to napisane w angażu? Czy wtedy kiedy sam się czuje managerem, choć nie jest to oficjalnie zatwierdzone (bo i tak bywa)? Kiedy o kimś można powiedzieć że jest managerem? Co czyni kogoś managerem? I co to w ogóle za pytanie? W dzisiejszym świecie kiedy stanowiska w firmach nazywane są w najróżniejszy sposób, a rzeczywista aktywność pracownika jest odrębna od tego co ma napisane „w papierach” trudno wprost odróżnić managera od „zwykłego” specjalisty. Wg mnie to nie jest zwykła semantyka czy pusty spór ideologiczny. Ale czy to ma w ogóle jakieś znaczenie?

  Więcej...

  Kolejne referencje

  Z dużą satysfakcją chciałbym pochwalić się zakończonym projektem w firmie Słodkie Upominki oraz otrzymanym listem referencyjnym. Cieszę się, że kolejny Klient docenił nasze zaangażowanie i profesjonalizm. Przez niemal rok wykonaliśmy wspólnie z zespołem Słodkich Upominków ogromną pracę. Wdrożenie nowej struktury organizacyjnej, określenie odpowiedzialności w realizowanych procesach, wdrożenie systemu zarządzania projektami oraz szkolenia dla Kadry managerskiej to tylko niektóre z elementów projektu, które przyczyniły się do poprawy sprawności organizacyjnej.

  Dziękuję Dyrektorowi Projektu i całemu zespołowi Słodkich Upominków za współpracę i życzę dalszych sukcesów.

  Więcej...

  Przemysł 4.0 nowy paradygmat zarządzania produkcją. Zaproszenie

  Zaproszenie. 26 września 2017 Hotel Novotel Centrum Katowice. Zapiszcie ten termin.

  Serdecznie zapraszam na konferencję z cyklu Production Manager Meetings.

  Razem z Grzegorzem Skowronkiem opowiemy podczas konferencji o Przemyśle 4.0. - nowym paradygmacie zarządzania produkcją. Możliwościach szybkiej, efektywnej, masowej produkcji zindywidualizowanych, jednostkowych produktów. Tak, w fabryce 4.0 to jest możliwe.

  Kiedy „zwykła” fabryka staje się inteligentna?

  Jak być 4.0 w realiach polskiej fabryki?

  Więcej...

  MOBILNE STEROWANIE FABRYKĄ - Menedżer w erze IoT

  Pod takim tytułem ukazał się w najnowszym numerze Production Manager'a  artykuł, który napisałem wspólnie z Grzegorzem Skowronkiem

  Największe korzyści z wykorzystania systemów mobilnych (dzięki szybkiemu przepływowi informacji, skróceniu procesów oraz eliminacji błędów) mają menedżerowie produkcji, planiści oraz służby utrzymania ruchu.
  Rozwiązania mobilne sprawiają, że sami możemy wybrać rodzaj dostępnych danych oraz sposób zdalnego sterowania produkcją.

  Słowo mobilność w dzisiejszych czasach odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Powszechny dostęp do Internetu oraz rozwój urządzeń mobilnych zmieniły zasady komunikacji społecznej, spowodowały powstanie nowych gałęzi przemysłu i modeli biznesowych. Coraz trudniej wyobrazić sobie pracę bez jakiegoś urządzenia z dostępem do Internetu. Bycie on-line jest oczywiste.

  Więcej...

  Miejsce systemów ERP w przemyśle 4.0.

  Czy możecie sobie wyobrazić pracę bez komputera? Zapewne nie. Pomijając stanowiska robotnicze/liniowe (i to coraz rzadziej) wszyscy pracujemy używając komputerów - terminali. Zastanawialiście się, dlaczego? Co takiego dają nam komputery, że praca bez nich po prostu nie może być wykonana? Co jest w tych maszynach, że są już niezbędne? Oczywiście chodzi o  ich zawartość (lub dostęp) - oprogramowanie, które umożliwia nam realizację naszych  obowiązków. To środowisko - ekosystem, w którym wykonujemy swoja pracę.

  Zapraszam do lektury mojego artykułu:

  Miejsce systemów ERP w przemyśle 4.0. Jak zmienia się funkcja IT. Który ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma Production Manager.

  Więcej...

  Czy dzisiaj komputer może sterować fabryką bez udziału człowieka?

  IPOsystem - Autonomiczny System Decyzyjny sterujący fabryką produkcyjną. Część 1

  Postanowiliśmy razem z Grzegorzem Skowronkiem z UiBS, w kilku odcinkach, przybliżyć Wam funkcjonowanie IPOsystemu – Autonomicznego Systemu Decyzyjnego, który steruje fabryką produkcyjną. Dziś pierwsza część. Czym jest Autonomiczny System Decyzyjny i jakie są korzyści z jego stosowania.

  Autonomiczny System Decyzyjny (ang. Autonomous Decision System, ADS) – zaawansowany system informatyczny, wykorzystujący technologie sztucznej inteligencji, zbierający i analizujący historyczne oraz bieżące informacje, dokonujący symulacji przyszłości i na tej podstawie samodzielnie i autonomicznie (bez udziału człowieka) podejmujący decyzje wykonawcze (operacyjne). Tyle definicja.

  Z czym jednak nam się kojarzą autonomiczne systemy decyzyjne? Prasa na całym świecie rozpisuje się o autonomicznych systemach kierujących samochodami, które bez udziału człowieka prowadzą autonomiczny samochód w taki sposób, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Ale nie tylko. Autonomiczne systemy decyzyjne istnieją już w wielu innych obszarach biznesu – logistyce, obsłudze klienta, ocenach zdolności kredytowych, czy też operacjach giełdowych.  W przypadku fabryk taki system steruje samodzielnie, bez udziału człowieka, całą produkcją. Takim systemem jest właśnie IPOsystem.  Już kilkanaście fabryk w Polsce jest przez niego sterowanych. W kilkunastu następnych IPosystem jest właśnie wdrażany. Dlaczego przedsiębiorcy zdecydowali się na to rozwiązanie i jakie przynosi on korzyści? Postaramy się to w kilku zdaniach wyjaśnić.

  Więcej...

  Przemysł 4.0 to nowy paradygmat zarządzania produkcją

  Przemysł 4.0 to nowy paradygmat konstruowania urządzeń oraz planowania i realizacji procesów produkcyjnych  z wykorzystaniem nowoczesnych metod informatycznych i komunikacyjnych.  Aby To zadziałało w cyfrowej fabryce,  potrzebne są zupełnie nowe pomysły i koncepcje , oraz nowe narzędzia programistyczne.

  Zachęcam do lektury artykułu Lee Van Every'ego "Factory simulation is a numbers game.Industry 4.0 can benefit from a new set of 3D tools."

  http://www.controldesign.com/vendornews/2017/factory-simulation-is-a-numbers-game/

  Więcej...

  Gdzie te Fabryki 4.0

  W najnowszym wydaniu Control Engineering ,pod takim tytułem, ukazał się raport poświęcony 4 rewolucji przemysłowej. Miałem przyjemność uczestniczyć w jego powstaniu. Zapraszam do lektury.

  Tutaj link do ostatniego numeru Control Engineering:

  http://www.prenumerator.trademedia.us/media/ewydanie/flipbook/40f72a113793cacaabfc7c6513bac785/index.html#p=1

  Poniżej przestawiam kilka moich przemyśleń na temat Przemysłu 4.0, które powstały podczas pracy nad tym raportem

  Przemysł 4.0 jest określany mianem czwartej rewolucji przemysłowej. Czy faktycznie można mówić o
  nowej rewolucji przemysłowej?

  Więcej...

  Mapowanie strumienia wartości w procesach

  Potocznie przyjęło się szukać przewag konkurencyjnych w technologii, niskich kosztach płac czy zbudowanej marce, dostępie do kapitału czasem lokalizacji. Mówi się, że przewagę konkurencyjną osiągają pionierzy na danym rynku lub wcześni naśladowcy. Zapewne tak jest. Można znaleźć liczne przykłady na potwierdzenie istotności każdego z tych elementów. Ale chyba to nie cała odpowiedź? Dlaczego bowiem z dwóch firm pracujących na tym samym rynku i w tej samej technologii przy tych samych kosztach pracy, jedna osiąga lepsze przychody i rentowność, druga ma dużo gorsze  wyniki?

  Więcej...

  Zarządzanie zmianą w środowisku produkcyjnym

  Niedawna moja dyskusja z jednym z Klientów zainspirowała mnie do przemyśleń na temat przeprowadzania zmian, zwłaszcza w obszarach produkcyjnych. Dlaczego w ogóle coś chcemy zmieniać? Dlaczego zmiany są potrzebne, a nawet konieczne? Odpowiedź wydaje się prosta i oczywista. Tylko firmy, które nadążają za zmieniającym się otoczeniem, najszybciej reagują na to, co dzieje się na rynku są w stanie osiągnąć sukces wyprzedzić konkurencję. Odpowiednie byłoby tu motto Legii Cudzoziemskiej „kto nie maszeruje ten ginie”. Skąd zatem taki opór przed zmianami zwłaszcza w środowiskach produkcyjnych skoro mogą one wyjść nam na lepsze?

  Poniższy tekst ukazał się jako artykuł w grudniowym wydaniu Outsourcing Magazine.

  Więcej...

  Fabryka bez ludzi – czy to możliwe?

  Poniżej przedstawiam artykuł, który napisałem razem z Krzysztofem Fieglerem z UiBS. Niniejszy artykuł ukazał się w październikowym wydaniu miesięcznika AUTOMATYKA.

  Fabryka bez ludzi – czy to możliwe?

  Wyobraźcie sobie fabrykę, w której nie ma ludzi. Zamiast nich pracują w pełni zautomatyzowane linie i maszyny, roboty i drukarki 3D, nawet transport i magazyny są w pełni zautomatyzowane. Czy taka wizja to melodia odległej przyszłości czy bliska rzeczywistość?  Zastanówmy się, dlaczego do tej pory takie fabryki nie powstały i nie są powszechne. Przecież dostępne są już wszystkie niezbędne elementy. Jednak aby taka wizja mogła się ziścić konieczny jest inteligentny system, który bez udziału człowieka byłby w stanie taką fabryką samodzielnie zarządzać - podejmować optymalne decyzje o momencie i kolejności realizacji prac w każdym miejscu takiej fabryki.

  Więcej...

  Po drugie stronie lustra - ukryte koszty Just in Time

  Chciałbym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami na temat Just in Time i praktyki stosowania tej metody. Poniższy tekst ukazał się we wrześniowym numerze Production Manager'a

  Po drugie stronie lustra - ukryte koszty Just in Time

  Utarło się przekonanie, wynikające z sukcesów firm, zwłaszcza motoryzacyjnych, że Just In Time to najbardziej efektywna metoda optymalizowania kosztów produkcji. Z punktu widzenia założeń nie można jej odmówić logiki. Bo cóż lepszego można wymyślić, kiedy produkuje się zawsze tylko to, co konieczne, tylko w tym czasie, kiedy jest to konieczne i w takiej ilości jaka jest potrzebna?

  Czy to dziś w dobie wyzwań Przemysłu 4.0 to rzeczywiście efektywna metoda optymalizowania kosztów produkcji? I czy dla wszystkich?

  Więcej...

  Maszyna stwarza mniejsze niebezpieczeństwo niż człowiek

  Zapraszam dziś do lektury publikacji "Bezpieczeństwo w przemyśle”. Wydanie prasowe znajdziecie w dzisiejszej edycji dziennika "Rzeczpospolita", a wszystkie treści w rozszerzonej wersji online na stronie: www.poradnikbiznesu.info

  Poniżej publikuję wywiad jakiego udzieliłem tej publikacji

  Maszyna stwarza mniejsze niebezpieczeństwo niż człowiek

  *- Opinie ekspertów są podzielone w kwestii oceny skali obecnej rewolucji
  przemysłowej. Pana zdaniem, tzw. Przemysł 4.0, osiągnie skalę poprzednich
  rewolucji, będzie powszechny i nieunikniony?*

  Wzrastające w przemyśle wykorzystanie nowoczesnych narzędzi informatycznych, Internetu Rzeczy, automatyzacji, robotyzacji jest widoczne od lat.  Manuel Castells, pracujący w stanach zjednoczonych hiszpański socjolog, już kilkanaście lat temu pisał o wyłaniającym się nowym paradygmacie zarządzania - przedsiębiorstwie sieci.  Ten proces narasta. Jego skala i zasięg na świecie stał się tak duży, że trzeba było to zjawisko jakoś nazwać stąd Industry 4.0, Smart Factory, Internet of Things itd. Przemysł 4.0, to postępująca integracja ludzi i maszyn.

  Więcej...

Pozostałe wpisy…